Odzyskiwanie danych sprawdzony serwis.

Odzyskiwanie danych Czy odzyskiwanie danych jest dla Ciebie?

Jeśli niedawno utraciłeś dane z komputera lub innego urządzenia pamięci masowej, prawdopodobnie zastanawiasz się, czy odzyskiwanie danych jest możliwe. W tym artykule przedstawiono zalety i wady odzyskiwania danych, a także powody, dla których nigdy nie należy podejmować prób samodzielnego odzyskania danych bez pomocy profesjonalisty. Odzyskiwanie danych to kosztowny, jednorazowy wydatek, po którym nie ma możliwości odzyskania plików – a fizyczne uszkodzenia urządzenia są często nieodwracalne.

Odzyskiwanie danych to proces uzyskiwania informacji znajdujących się na urządzeniu pamięci masowej

Odzyskiwanie danych to proces odzyskiwania informacji z uszkodzonego lub utraconego urządzenia pamięci masowej. Istnieją dwa główne podejścia do tego procesu: odzyskiwanie danych na miejscu przy użyciu specjalnego oprogramowania lub usługi odzyskiwania danych poza siedzibą firmy, wykonywane przez przeszkolonych specjalistów w specjalistycznym laboratorium. W zależności od złożoności sytuacji związanej z utratą danych, w danym przypadku lepszym rozwiązaniem może być skorzystanie z usługi odzyskiwania danych. Pierwsze podejście jest na ogół bardziej przystępne cenowo, szybkie w realizacji i nie wymaga fizycznych napraw.

Odzyskiwanie danych można przeprowadzać na różne sposoby. Jednym z nich jest fizyczne odzyskiwanie danych, które polega na fizycznym zniszczeniu urządzenia pamięci masowej. Jest to często ekstremalny środek podejmowany w celu ukrycia czegoś lub zabezpieczenia komputera przed kradzieżą. Fizyczne odzyskiwanie danych jest również możliwe, gdy komputer zostanie przypadkowo zniszczony, ale nie zawsze jest to możliwe. W przypadku logicznego odzyskiwania danych dane muszą być odzyskane przy użyciu specjalistycznego oprogramowania.

Gdy urządzenie pamięci masowej ulegnie fizycznemu uszkodzeniu, konieczne jest odzyskanie danych. Awarie fizyczne, takie jak awaria dysku twardego lub utrata zasilania, powodują utratę danych i wymagają wymiany dysku. Tego typu awarie zazwyczaj powodują utratę informacji o różnej jakości. Awarie fizyczne mogą być problemem tymczasowym, natomiast rozwiązania oparte na oprogramowaniu mogą być trwałe. Jeśli utrata danych jest powtarzającym się problemem, pomocne mogą okazać się usługi odzyskiwania danych.

Fizyczne uszkodzenie dysku twardego nie musi oznaczać całkowitej utraty informacji znajdujących się na dysku – w większości przypadków dane można odzyskać z uszkodzonych urządzeń pamięci masowej. W niektórych przypadkach uszkodzenie jest na tyle poważne, że nie można naprawić talerzy dysku twardego. W takich przypadkach konieczne może być skorzystanie z usługi odzyskiwania danych. W takim przypadku profesjonalna firma zajmująca się odzyskiwaniem danych może odzyskać utracone dane, odbudowując logiczną strukturę plików na dysku.

Jest to odzyskiwanie jednorazowe

Przy każdym tworzeniu nowego konta należy rozważyć skorzystanie z opcji odzyskiwania. Pozwoli ona zachować ustawienia i dane na wypadek, gdyby konto zostało usunięte. Istnieją dwie metody odzyskiwania konta: pierwsza polega na utworzeniu nowego konta i skorzystaniu z opcji jednorazowego odzyskiwania. Drugą metodą jest użycie kopii zapasowej. Jeśli nie wiesz, jak skonfigurować opcję odzyskiwania, możesz utworzyć kopię zapasową swojego konta.

Jest to nieplanowany wydatek

Jeśli zdarzyło Ci się utracić dane, prawdopodobnie odczuwasz stres związany z utratą wszystkich ważnych plików. Dobra wiadomość jest jednak taka, że większość polis ubezpieczeniowych pokrywa koszty odzyskiwania danych. Kluczem jest dobranie odpowiednich słów do opisu sytuacji. Większość firm ubezpieczeniowych pokrywa koszty odzyskiwania danych, ale przed podjęciem decyzji należy dokładnie przeczytać polisę. Poniżej znajduje się kilka przykładów rodzajów ubezpieczeń, które mogą być potrzebne. A jeśli Twoja firma ubezpieczeniowa nie pokrywa kosztów, spróbuj wykupić polisę ubezpieczeniową dla siebie.

Powoduje fizyczne uszkodzenie nośników pamięci

Fizyczna utrata danych może być spowodowana kilkoma czynnikami, w tym awarią mechaniczną, awarią podzespołów elektrycznych i awarią oprogramowania. Ponadto urządzenie pamięci masowej może zostać uszkodzone w wyniku wypadków, takich jak upuszczenie go na podłogę, uszkodzenie złącza USB, a nawet działanie wody lub ognia. Utrata danych spowodowana uszkodzeniem fizycznym jest czasem najtrudniejszym rodzajem odzyskiwania danych. W takich przypadkach konieczne jest przywrócenie plików i folderów do stanu sprzed awarii.

Aby przywrócić utracone dane, należy najpierw upewnić się, że została utworzona ich kopia zapasowa. Jeśli nie masz kopii zapasowej, natychmiast wyłącz urządzenie pamięci masowej i udokumentuj wszelkie nietypowe odgłosy lub kody błędów wydawane przez urządzenie. Następnie należy udać się do wykwalifikowanej placówki zajmującej się odzyskiwaniem danych. Choć wiele osób próbuje samodzielnie naprawiać uszkodzenia fizyczne, metoda ta rzadko się sprawdza i może spowodować jeszcze większe uszkodzenie nośnika. Profesjonaliści zajmujący się odzyskiwaniem danych muszą korzystać z certyfikowanych pomieszczeń czystych i specjalistycznych narzędzi do naprawy uszkodzonych nośników danych.

Fizyczne uszkodzenia nośników pamięci występują wtedy, gdy mechanizmy elektroniczne wewnątrz urządzenia ulegną całkowitej awarii. Skutkiem uszkodzenia fizycznego jest uszkodzenie plików lub całkowita utrata danych. Aby naprawić dysk fizyczny, należy otworzyć urządzenie i sprawdzić jego poszczególne elementy. Są to bardzo skomplikowane operacje, wymagające użycia specjalistycznych narzędzi i doświadczenia zawodowego. Jeśli nie ma pewności, czy dysk twardy jest uszkodzony fizycznie, przed podjęciem samodzielnej naprawy należy skonsultować się z fachowcem.

Uszkodzenia fizyczne dysku twardego mogą wynikać z wielu różnych przyczyn. Uszkodzenia fizyczne są spowodowane przez różne czynniki, w tym wadliwy proces produkcji. Pożar lub zalanie wodą również mogą spowodować awarię dysku twardego. Jeśli dysk jest martwy, odzyskanie danych jest prawie niemożliwe. Możliwe jest również, że urządzenie pamięci masowej uległo uszkodzeniu logicznemu. Obraz dysku jest tworzony i analizowany przez specjalistę zajmującego się odzyskiwaniem danych.

Jest trudny w użyciu

Do wyboru są darmowe wersje próbne oraz płatne programy do odzyskiwania danych. Ważne jest jednak, aby wybrać dobre oprogramowanie do odzyskiwania danych z intuicyjnym interfejsem użytkownika i procesem podwójnej kontroli. Poniżej wymieniono kilka cech dobrego oprogramowania do odzyskiwania danych. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o nich więcej. Wszyscy nie lubimy tracić ważnych plików, ale jeden niewłaściwy ruch może oznaczać utratę pliku na zawsze. Dlatego oprogramowanie do odzyskiwania danych powinno być łatwe do zrozumienia i obsługi, z czystym, przejrzystym interfejsem i podwójnymi kontrolami, aby zapewnić całkowite odzyskanie danych.

PhotoRec to bezpłatne oprogramowanie open source do odzyskiwania danych, które obsługuje wiele systemów plików i ponad 300 typów plików. Może również odzyskiwać dane z kart SD i dysków USB. PhotoRec nie jest dobrym wyborem dla początkujących użytkowników, ale dorównuje niektórym płatnym programom do odzyskiwania danych. Inną aplikacją o otwartych zasobach, która może pomóc w odzyskaniu usuniętych partycji, jest TestDisk. To oprogramowanie open source naprawia również tablice partycji i sektor rozruchowy. TestDisk można pobrać bezpłatnie i rozbudować w celu spełnienia określonych potrzeb.

Innym ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze programu do odzyskiwania danych, jest typ danych, które można odzyskać. Na przykład, jeśli używasz oprogramowania do edycji zdjęć, projektowania graficznego lub edycji wideo, możesz potrzebować oprogramowania do odzyskiwania danych, które obsługuje ponad 1000 typów plików. Zwiększy to szanse na odzyskanie plików różnych typów. Oprócz obsługi różnych typów plików, pakiety oprogramowania posiadają także funkcję naprawy plików, która pomaga naprawić uszkodzone zdjęcia i przywrócić je do poprzedniego stanu.

Dane adresowe:

AKTE Odzyskiwanie danych – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 784 898 784
Telefon: 784 380 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]